Promieniowanie z lub bez terapii antyandrogenowej w nawracającym raku prostaty ad 5

Grupy leczenia porównano z zastosowaniem testów log-rank dla całkowitego przeżycia i testu Greya dla odległych przerzutów. 19, 22 Ponadto, formalnie testowano efekty interakcji między każdym czynnikiem a traktowaniem. Aby dokładniej zbadać leczenie i inne cechy wspólne w odniesieniu do wyników, przeprowadziliśmy etapowe modelowanie wielowymiarowe z wykorzystaniem modelu Cox dla całkowitego przeżycia i modelu Fine-Gray dla punktów końcowych z konkurencyjnymi zagrożeniami. Wyniki
Charakterystyka pacjentów
Rycina 1. Rycina 1. Rejestracja, losowanie i obserwacja Pacjentów. PPS oznacza antygen swoisty dla gruczołu krokowego.
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka demograficzna i kliniczna pacjentów na początku badania. Od marca 1998 r. Do marca 2003 r. Randomizowano ogółem 840 pacjentów (ryc. 1). Ogółem 79 pacjentów nie kwalifikowało się (1 nie podpisało formularza zgody), a cofnęło zgodę, pozostawiając 760 kwalifikujących się pacjentów do oceny (384 pacjentów w grupie bikalutamidu i 376 w grupie placebo). Obie grupy były dobrze zrównoważone pod względem cech demograficznych i związanych z nowotworem (Tabela 1). Mediana wieku pacjentów wynosiła 65 lat, a mediana poziomu PSA przy wejściu do próby wynosiła 0,6 ng na mililitr. Mediana czasu obserwacji wśród pacjentów, którzy przeżyli wynosiła 13 lat. Mediana odstępu między operacją a pierwszym wykrywalnym poziomem PSA wynosiła 1,4 roku, a mediana odstępu między zabiegiem a wprowadzeniem próby wynosiła 2,1 roku.
Przyczepność
Ocenę radioterapii wykorzystano do oceny całkowitej dawki promieniowania, granic pola, frakcjonowania i podawania w terenie w losowo wybranej podgrupie pacjentów, biorąc pod uwagę, że zastosowano standardowe techniki. Przestrzeganie protokołu było dobrze zrównoważone między dwiema grupami badań, z 64,8% pacjentów leczonych na protokół, 30,8% leczonych z akceptowalną zmiennością, a 4,4% leczonych z niedopuszczalną zmiennością. Odsetek pacjentów, którzy przystąpili do wyznaczonego schematu, który został określony jako kontynuacja przyjmowania tabletek przez co najmniej 18 miesięcy, wynosił 69,8% w grupie bikalutamidu i 74,7% w grupie placebo. Po 24 miesiącach (czas trwania leczenia wyznaczony przez protokół), wskaźniki przestrzegania wyniosły odpowiednio 67,2% i 68,6%.
Punkty końcowe
Ryc. 2. Rycina 2. Szacunki Kaplan-Meier dotyczące całkowitego przeżycia i skumulowanych oszacowań częstości zgonów z powodu raka prostaty i przerzutowego raka prostaty. Wszyscy pacjenci poddani radioterapii oprócz otrzymywania terapii antyandrogenowej z bikalutamidem lub placebo. Ogólna analiza przeżycia wśród pacjentów z poziomem PSA powyżej 1,5 ng na mililitr przy wejściu do próby była analizą post hoc. Śmierć spowodowana rakiem prostaty obejmowała wszystkie zgony z powodu raka gruczołu krokowego lub powikłań leczenia, a także zgon z nieznanego procesu u pacjentów z aktywnym rakiem prostaty na podstawie przeglądu centralnego.
Ryc. 3. Ryc. 3. Wpływ terapii antyandrogenowej bikalutamidem na 12-letnie całkowite przeżycie. Wszyscy pacjenci poddani radioterapii oprócz otrzymywania terapii antyandrogenowej z bikalutamidem lub placebo
[podobne: endometrioza leczenie, leczenie dzieci, USG piersi ]

Powiązane tematy z artykułem: endometrioza leczenie leczenie dzieci USG piersi