Współdzielone przyczyny genetyczne przerostu serca u dzieci i dorosłych ad 7

2 weeks ago

Nie zaobserwowano istotnych różnic w nasileniu przerostu lewej komory ani funkcji kurczliwej między dziećmi z mutacją a bez mutacji (tab. 1). U dzieci z chorobą sporadyczną u sześciorga dzieci (około 10%) wystąpiło siedem poważnych zdarzeń niepożądanych (nagła śmierć z przyczyn sercowych lub przeszczep serca), co jest zgodne z odnotowaną wysoką zachorowalnością i śmiertelnością w przeroście w dzieciństwie. Pięciu z tych sześciu dzieci miało pojedyncze mutacje genów: MYH7 (u dwojga dzieci), MYBPC3 (u dwojga dzieci) i TNNT2 (u jednego dziecka). Chociaż rozmiar badania i liczba zdarzeń niepożądanych były zbyt małe, aby uzyskać znaczące różnice między dziećmi zi bez mutacji, rokowanie dla dzieci, które miały mutacje ze sporadyczną chorobą, było gorsze. Zdarzenia niepożądane wystąpiły u 24% dzieci z mutacją dodatnią i u 4% dzieci z mutacją ujemną. W porównaniu z dziećmi z przypuszczalną chorobą sporadyczną znacznie więcej dzieci z rodzinną kardiomiopatią miało wszczepione kardiowertyczne defibrylatory (p = 0,007). Urządzenia te mogły zapobiec nagłej śmierci u dzieci z chorobą rodzinną, podczas gdy trzy nagłe zgony wystąpiły u dzieci z przypuszczalną chorobą sporadyczną. Ponieważ dodatni wywiad rodzinny jest klinicznym substytutem warunku genetycznego, spekulujemy, że diagnoza oparta na genach w hipertrofii u dzieci może poprawić strategie zarządzania, które zmniejszają ryzyko nagłej śmierci.
Nieoczekiwana obserwacja z naszych badań genetycznych wykazała, że niektóre dzieci z podejrzeniem kardiomiopatii sporadycznej odziedziczyły mutację. Spośród 11 probantów, których rodzice byli gotowi do genotypowania, tylko 4 miało prawdziwie sporadyczną chorobę (wynikającą z nowych mutacji). Pozostała część odziedziczyła mutację MYBPC3 (rysunek 2). Znacząca nadreprezentacja mutacji MYBPC3 u pacjentów bez hipertrofii (P = 0,001) jest zgodna z wcześniejszymi badaniami31, które pokazują przerost lewej komory tylko u 55% nosicieli mutacji MYPBC3 przed 40 rokiem życia. Nasze kliniczne oceny rodziców genotypowanych w tym badaniu ujawniły tylko jednego rodzica z kardiomiopatią i klinicznie znamiennymi arytmiami. Biorąc pod uwagę długotrwałe występowanie mutacji genu sarkomeru i zwiększony potencjał współistniejących stanów (szczególnie migotanie przedsionków, które zwiększa częstotliwość wraz z czasem trwania choroby), zalecamy przeprowadzenie badań klinicznych lub badań genetycznych u wszystkich członków rodziny pierwszego stopnia u dzieci z niewyjaśnioną lewą komorą hipertrofia.
Podsumowując, około połowa wszystkich przypadków przerostu mięśnia sercowego izolowanego z dzieciństwa jest spowodowana mutacją genów, które rutynowo poddaje się badaniu przesiewowemu u osób dorosłych z niewyjaśnionym przerostem lewej komory. Analizy genów kodujących niektóre geny białek sarkomeru, PRKAG2 i LAMP2 (te ostatnie, o ile uzasadniają to ustalenia kliniczne), mogą precyzyjnie określić przyczynę i pomóc w identyfikacji zagrożonych członków rodziny. Zastosowanie opracowanych strategii postępowania w przypadku kardiomiopatii przerostowej może poprawić wyniki u dzieci z mutacjami genu sarcomere.
[hasła pokrewne: Fordanserki, endometrioza leczenie, endometrioza ]

Powiązane tematy z artykułem: endometrioza endometrioza leczenie Fordanserki